Neden, Aşı Karşıtları?

Ülkemdeki aşı karşıtı söylemlerin, komplo teorilerine inananların bolluğu beni hem dehşete düşürüyor, hem de çok fazla üzüyor. Geçen günlerde hiç alakasız bir tartışma programını internette izlerken, sunucu kendisine gelen bir tweet’i okudu: “İnsanlar yüzyıllarca veremden kurtulmak için dua etti fakat çare aşıydı.” (programın linki: https://www.youtube.com/watch?v=eK3ItnMvTXE) Bu cümle inanılmaz hoşuma gitti ve bunun üzerine biraz daha düşünelim istiyorum:

Bugün bildiğimiz manada insana dair bulunan ilk kanıtlar, 200.000 yaşında. Bunun 194.500 yılını insanlar yazı olmadan geçirdi. Yazı bugünden 5.500 yıl öncenin buluşu. Ve bu yazı son derece yerel bir buluştu, bulunur bulunmaz dünyadaki herkes kullanmadı. Hala dünyada okuryazar nüfusu yeterli seviyede olmayan onlarca ülke var.

5.500 yıllık kısıtlı yazılı tarihinde insanlık, verem hastalığını da kaydetmiştir. Yaklaşık 4.000 yıldır insanlığın küçük bir kısmı Hindistan’da: “Ey Tanrı Şiva, beni veremden kurtar!” diye dua ediyor. Yaklaşık 2.000 yıl boyunca insanlığın ufak bir kısmı Yunanistan’da: “Ey Tanrı Askleipos, beni veremden kurtar!” diye dua etti. Eski Mısırda binlerce yıl insanlar: “Ey Tanrı İmhotep, beni veremden kurtar!” diye dua etti. Avrupa’da Keltler, Cermenler, İskandinavlar ve Slavlar kendi sağlık tanrılarına dualar ettiler, sunular sundular. Çinliler Taodan, Japonlar Kamilerinden sunularla, tütsülerle sağlık dilendiler. Güney ve Kuzey Amerika’da, Avustralya’da, Asya’da ve Afrika’da da yerel tanrılardan bazılarına hala aynı şekilde dua ediliyor. Budistler Buda’dan vereme karşı kendilerine bir yol göstermesini umarak verem karşı derin düşüncelere daldılar.

İnsanlığın küçük bir kısmı olan Yahudiler 4.000 yıldır: “Ey YHVH, veremi İsrailoğullarından uzak tut!” diye dua ediyorlar. Yine insanlığın küçük bir kısmı olan Hristiyanlar 2.000 yıldır: “Ey Baba Tanrı ve Ey İsa, veremden bizi koru ve bizi hastalıklara karşı Kutsal Ruh ile destekle!” diye dua ediyorlar. İnsanlığın küçük bir kısmını oluşturan Müslümanlar 1.400 yıldır: “Ey Allah’ım, bizi veremden koru, Hz. Muhammed’in yüzü suyu hürmetine bizi affet!” diye dua ediyorlar. Türkler de binlerce yıl Gök Tanrı’ya ve Ülgen’e “Ey Tanrılar, bizi veremden kurtarın!” dediler, kamlar vasıtasıyla yakılar, saçılar, sunular yaptılar, bazıları hala yapıyor. Pek çoğu da 1.000 küsur yıldır Müslümanca dua ediyorlar.

Fakat bunların hiçbiri vereme çare olmadı. İnsanlar veremden ölmeye, bu hastalığa karşı koyamamaya devam ettiler. Verem inançlı, inançsız demedi, insanların ettiği duaları ve yaptığı ibadetleri umursamadı, kimseyi ayırmadı ve bazen salgınla, bazen bireysel olarak insanların canını almaya devam etti. Vereme çözüm, annesini veremden kaybeden, bu motivasyonla bilimsel metodolojiyi benimseyerek azimle yıllarca emek veren, kendisine kadar ulaşan bilgiyi kendi emeğiyle artırarak verem mikrobunu bulan, ömrünün sonuna kadar da sıtma dahil pek çok hastalıkla mücadele eden Alman bilim adamı Robert Koch’un çalışmalarını ele alan ve uygulayan, yine bilimsel bir emekle çalışan Calmette ve Guerin tarafından 1921 yılında aşı olarak geliştirildi.

Emek veren Robert Koch.

Bu bilim adamlarının dini bir inancı yoktu. Onlar doğanın insanı umursamadığını anlayan ve bilimsel metodoloji ile herkesin iyiliği için çalışan büyük insanlar olduktan sonra dini inançları olsa ne fark eder, olmasa ne fark eder? Yeryüzünde kimi dinlerin inançlıları, bu aşıları bulan inançsız insanlara ve kendilerinden farklı bir inancı olan insanlara kötü gözle bakıyor, onlara sonsuz azabı layık görüyor ve kendi dinlerinden, kendi tanrılarından vereme çare arıyorlar; İnsanların çoğunun kendilerinden başka türlü bir inancı olduğunu, insanların farklı şeylere inanmasının tek sebebinin herkesin birbirinden farklı topluluklar içinde doğup kendi topluluğunun inancını benimsediğini düşünmeden, vereme çarenin aşı ile binyıllar sonra geldiğini hiç akıllarına getirmeden…

Çalışmalarının başında bulunan Calmette ve Guerin.

Aşı insanlığın en büyük kazanımlarındandır. Çok kısa bir alıntıyı aşağıya bırakıyor, aklı başında olan herkesi aşı karşıtlarına doğruları anlatmaya, aşı karşıtı olan herkesi de, insanlık için, aklını başına almaya davet ediyorum:

Aşılama artık herkesin yakından bilgi sahibi olduğu sağlık bilgisi olsa da aşının ortaya çıkışı uzun yıllara dayanıyor. Yazılı kayıtlara göre MÖ 560 yılında Çinlilerin “Variolasyon” olarak tanımlanan ilkel aşılama yöntemleri varmış.

Variolasyon, çiçek hastalığını hafif geçirmekte olan hastaların yaralarının kabukları kurutularak, tozların buruna inhalasyon yolu verilmesi ile veya sıklıkla tozun sulandırılıp çizilen deriden vücuda inokulasyonu ile uygulanmaktaydı.

Osmanlı hamamlarında variolasyon yönteminin uygulandığına tanık olan İngiliz Konsolosunun eşi Lady Mary Montagu, 1718 yılında çocuğuna çiçek aşısı yaptırmak için izin istediği Papa’ya bir mektup yazarak bu yöntemin batı ülkelerine duyurulmasını sağlamıştır.

1796 yılında Edward Jenner ilk canlı viral aşı olan çiçek aşısı ‘Cowpox’ veya ‘Vaksinia’ fikrini geliştirerek bilimsel olarak tıpta bir çığır açmış ve modern immünolojinin temellerini kurmuştur. Jenner’den 100 yıl sonra Pasteur tarafından enfeksiyon hastalıklarının kaynağının mikroplar olduğunu keşfedilmiştir.

Pasteur, 1885 yılında daha önce köpeklerde etkinliğini kanıtladığı kuduz aşısını, bir köpek tarafından ısırılmış olan Joseph Meister adlı kişiye uygulamıştır. Bu uygulama insan bağışıklamasındaki en önemli atılımdır. 1892 yılında Laffnike adlı araştırıcı kolera aşısını, 1896 yılında Wright tifo aşısını geliştirmiştir. Bugün BCG adıyla bildiğimiz tüberküloz (verem) aşısı, Calmette ve Guerin tarafından 1921 yılında geliştirilmiştir. 1927 yılında Ramon ve Zoeller tetanos aşısını üretmişlerdir. Bundan sonra kullanıma sunulan çeşitli aşılar birbirini izlemiştir.

Kulaktan Dolma Bilgiler İle Değil Bilimsel Veriler İle Aşıyı Araştırın – Bayındır Sağlık Grubu (bayindirhastanesi.com.tr)

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s