Dünyaya Yardım Etmenin Arama Motorlusu

Pek çok aramamızı Google üzerinden yapıyoruz. Yandex sanırım Google’a en yakın rakip konumunda. Onu Bing, Bing’i de Yahoo takip ediyor. Çin tamamen Baidu kullanıyor.

Duckduckgo bence gizlilik için iyi bir alternatif ve kendi geliştirdiği altyapıyı kullanıyor. Gayet iyi bir arama motoru ve verilerinizi kimseyle paylaşmıyor. Tavsiye edebilirim.

Türkiye’den de ilk olarak Yaani’yi sayabiliriz, fakat Yaani, Yandex altyapısını kullanıyor. Bing-Yandex altyapısını kullanan Vuhuv da yerli bir arama motoru. Diğer yerli arama motorları pek gelişmiş değil.

Elbette tecrübe etmediğim arama motorları da vardır. Fakat ben bu saydıklarımdan hiçbirini ana arama motorum olarak kullanmıyorum. Benim ana arama motorum Ecosia. İkincil olarak Google, üçüncül olarak da Ekoru kullanıyorum. Size Ecosia ve Ekoru’dan bahsedeceğim. Bunlar yapacağınız aramalarla dünya için katkı verebileceğiniz arama motorları.

Ecosia ile başlayalım. Ecosia’dan yaptığınız her 45 arama için, Ecosia Vakfı’nın dünyada belirlediği acil ağaçlandırma bölgelerinden birine 1 adet ağaç dikilir. Normalde en fazla üç gün içinde zaten 45 aramayı standart bir internet kullanıcısı tamamlıyordur diye düşünüyorum. Ben iki günde, bazen bir günde 45 arama yapıyorum. Ayda minumum 15 ağaç dikiyorum ki ben tek kişiyim. Tüm kullanıcıları sayarsak bu muazzam bir rakama denk geliyor. Ecosia şimdiye kadar 117.793.045 ağaç dikmiş bir vakıf.

Yukarıdaki gördükleriniz Ecosia’nın çalışmalarının yanlızca bir bölümü. Ecosia bunları yaparken şeffaf davranıyor. Tüm gelir ve giderlerini belgeliyor. Denetime açık çalışıyor. Üstelik kullanıcılarının verilerini saklamıyor, başkalarına satmıyor. Ana gelir kaynağı kullanıcılar sayesinde yayımladığı reklamların gelirleri.

Ecosia’nın aktif istatistikleri. 15 milyon aktif kullanıcı, ortalama 1.3 saniyede bir ağaç dikiyor.

Ecosia 2009 yılında Almanya’da kurulan bir vakıf. Kurucusu yakın zamanda bayrak değişimi için vakıf yönetiminden ayrıldı ve şu an gönüllü olarak vakıfta çalışıyor, sözcülük yapıyor.

Ecosia’nın 9.000 aktif ağaçlandırma alanı var ve öncelikle işaretli bölgelerde kümeleniyorlar.

Ülkemizde aktif ağaçlandırma sahaları olup olmadığını bilmiyorum, yoksa bile kızmaya gerek yok, sizin de bildiğiniz gibi hükümetimiz tek başına milyarlarca ağaç diktiğini beyan ediyor. Diktiklerini söylediklerine göre bu ağaçlandırmayı, etrafınızdaki yeşil alanların artışından anlamanız gerekir. Yeşil alanlar artıyor, beton alanlar azalıyor olmalı bu dikildiği söylenen ağaç sayısına göre. İnanmayan saysın yahu!

https://www.ecosia.org/ adresinden Ecosia’ya ulaşabilirsiniz. Arama altyapısı Bing temelli ve Ecosia’nın kendi motorundan da destek alıyor. Site İngilizce, ama Türkçe sonuçları da gösteriyor. Ben nadiren Google kullanmam gerektiğinde bile direkt Google’a girmek yerine Ecosia’dan “google” şeklinde arama yaparak Google’a giriyorum. Böylece Ecosia arama sayımı da 1 artırmış oluyorum. Dediğim gibi Ecosia benim ana arama motorum.

Üçüncül arama motorum olarak kullandığım Ekoru ise kendi üzerinden yapılan aramalardan elde edilen reklam gelirlerinin büyük çoğunluğunu okyanuslardaki insan atıklarını temizlemek için kullanıyor.

https://www.ekoru.org/ adresinden ulaşabileceğiniz Ekoru, Ecosia’nın aksine bir sayaç göstermiyor. Ekoru da kullanıcı bilgileri toplamıyor ve şirketlere satmıyor, güvenli bir arama motoru. Açıkçası verileri daha göz önünde ve şeffaf tutmalarını bekliyorum. Bing altyapısını kullanıyorlar.

Bu arada Ekoru’nun ekibinde bir de Türk var. Bu Ekoru’yu yerli ve milli yapar mı? Kafamda deli sorular…

Saygılar Aziz Bey.

İki çevreci arama motorunun da Bing altyapısını kullandığını fark etmişsinizdir. Bing Microsoft’un arama motoru. Muhtemelen bağış için altyapılarını paylaşıyorlar. Microsoft ise bildiğiniz gibi, koronavirüsü dünyaya saldığı gibi komplo teorileri üretilen Bill Gates’in kurduğu dünya devi bir şirket.

Eyy Bill, senin her yerin çevrecilik olsa, hayırseverlik olsa kaç yazar be. Sen önce hayali komplo teorilerini açıkla. (Şaka tabii. Saygılar Bill Bey.)

Özetle ister Ecosia kullanın, ister Ekoru. Mutlaka ikisinden birini veya benim yaptığım gibi ikisini de kullanın. Başka bir arama motoru da kullansanız, önce Ecosia veya Ekoru’ya kullanmak istediğiniz diğer arama motorunu aratarak girin. Emin olun hiçbir şey kaybetmezsiniz. Aksine dünyaya bir faydanız daha dokunur.

Bu iki önemli girişim ve gönüllü hareket, önemli olanın yerlilik ve millilik gibi boş söylemlerle gaza gelmek değil, evrensel insani değerler için dünya ile el ele çalışmak ve sürdürülebilir kazanımlar üretmek olduğunu, insana bunun yakışacağını hepimize tekrar öğretir umarım.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s