Doğan Cüceloğlu’nu Hep Güzel Hatırlayacağım

Kara Güneş-Yeniden.

Akşamüzeri Doğan Cüceloğlu’nun vefatını öğrendim. Oldukça üzüldüm. Doğan Hoca’nın bir sunumuna, bir de konferansına katılmıştım. Buralarda kendisi ile konuşma fırsatını yakalamıştım. Söyleşisinde kendisini alıkoymama rağmen kırmayarak güzel sohbetini esirgememişti. Tüm kitaplarını okumadım ama okuduklarımdan oldukça etkilendim, güzel dersler aldım.

Kendisi oldukça iyimser bir insandı. Yüzünü asık gördüğümü hatırlamam. Elbette hüzünlenirdi, ama neşesi de hüznü de insancaydı. Karınca gibi çalışırdı. Dinlenceleri haricinde uzunca sessiz kaldığı dönemleri de bilmem. Her zaman iyilikten bahseder, iyilik yaymaya çalışırdı. Kimseye kızdığını, bir şeye hiddetlendiğini, birilerine karşı nefretle konuştuğunu, düşmanca davrandığını, kendi doğrusuna mutlak dediğini gören de yoktur sanırım. Öyle olduğu da kimsenin kendisi hakkında kötü konuşmamasından belli. Kendisi oldukça dürüst, şeffaf bir hayat yaşadı ve hayatı gerçekten de ilham vericidir.

İnsan, hayatı böyle yaşamalı diye anlıyorum ben bunu. Bir hayat hep iyilikler yaparak, yaşadığın dünyaya katkılar sunarak, alçakgönülle ve ısrarla çalışarak, kötülük gütmeden yaşandığında kıymetli oluyor diye anlıyorum.

Ölümüyle bile ders veren Doğan Cüceloğlu bu ülke için çok kıymetli, belki de işin acı tarafıyla, yeri doldurulamayacak bir insandı. Hem nitelikli bir akademisyen, hem iyi yürekli bir insandı. Kendisi yokluğa adım atsa da güzel bir miras bıraktı. Ölmedi demiyorum, ölmeyecek demiyorum, öldü, Doğan Cüceloğlu artık yok. Lakin iyi ki teknoloji çağındayız ve ne sesi, ne gülüşü, ne bilgisi, ne hoş sohbeti, ne rehberliği tam anlamıyla yok olacak.

Bana kattıkların için, senin verdiğin ama benim hepsini alamadığım dersler için, bu ülkeye kazandırdıkların için, bu halkı sevdiğin ve kıymet verdiğin için, insanlık faydasına çalıştığın için sonsuz teşekkürler Doğan Cüceloğlu Hocam. İyi ki yaşadın. Keşke yeniden yaşayabilseydin.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s