Linux Mint (XFCE) İçin Başlangıç Önerileri

Aylardır Linux Mint XFCE dağıtımını kullanıyorum. Başka bir dağıtımın geliştiricisi olmadığım sürece de bu tercihimi değiştirmeyi de düşünmüyorum.

Bunun birden çok nedeni var:

 • Alıştığım, sağlam Debian (Ubuntu) tabanını kullanması
 • Debian tabanı nedeniyle .deb paketlerini ve bağımlılıklarını aracısız çalıştırması
 • Son derece kararlı, sorunsuz, hafif ve hızlı olması
 • Snap, Flatpak, gibi platformların yazılımlarını kurmayı kullanıcı tercihine bırakıyor. Ben iki platformu da sevmiyorum, kullanmıyorum. AppImage ile de işim olmuyor. (Bunlar yazılım platformları, detay konular.)

Bu sebeplerden dolayı sıradan bir kullanıcı için ilk önereceğim dağıtım Linux Mint, masaüstü de XFCE olacaktır. Çok çok eski, 32 Bit bilgisayarlar için PeppermintOS’i de önerebilirim ama Linux’a yeni başlayan, 64 bit bilgisayarı olan biri için Linux Mint XFCE idealdir. Linux Mint XFCE, ofis paketi dahil olmak üzere, günlük kullanılacak programlarla geliyor.

Masaüstüm.

Bununla beraber şu uyarıyı yapmak gerekir ki Windows oyunları Linux’ta direkt çalışmaz, fakat Steam gibi platformlardan oyunları satın alırsanız Linux’a kurmak mümkün. Bazı Windows programlarının kendisini Linux’ta direkt olarak kullanamazsınız, muadillerini bulmanız gerekir. Buna en iyi iki örnek Microsoft Office programları (Word, Excel, PowerPoint, vb.) ve Adobe Photoshop olur. Ben ofis işlerimde LibreOffice’ten memnunum ve şimdiye kadar bana sorun çıkarmadı. Adobe Photoshop’un çok beğenilen muadili GIMP’i kullanmadığımdan yorum yapmam doğru olmaz. Windows oyunlarını, Microsoft Office ve Adobe Photoshop vb. Windows programlarını Linux’ta çalıştırmak mümkün, bunun için Wine gibi aracı programlar mevcut. İnternetteki kılavuzlara bakarak kendiniz de kurabilirsiniz ama bir miktar uzman dokunuşu isteyebilir.

Ben bilgisayarımı özgür yazılımlarla kullanmaya çalışıyorum: İnternette gezinmek için Chromium (Google Chrome) ve Firefox tarayıcılarını; ofis işlerimi halletmek için LibreOffice programlarını (Zemberek Türkçe imla denetleyicisiyle kullanıyorum, nasıl kurulacağını bu bağlantıdan görebilirsiniz); video izlemek için Celluloid ve VLC’yi, müzik dinlemek için Rhythmbox’u, torrent istemcisi olarak Transmission’u; internetten dosya-video indirmek için de XDM’yi (IDM muadili) kullanıyorum. WhatsApp Desktop, Zoom gibi programları da kullanıyorum. Batarya ömrünü artırmak için sistemimde TLP yüklü. Ayrıca Google Drive, Google Keep Notları, WordPress, Youtube, Youtube Music gibi programlar da kurulu. Dikkat ettiyseniz Chromium (Google Chrome), Firefox, VLC gibi programlar zaten herkesin aşina olduğu programlar ve diğer programların da Windows’takileri aratmayan Linux alternatifleri var.

Ve eminim ki çoğu kişi sadece internette gezinerek, film-dizi izleyip müzik dinleyerek, basit ofis işlerini yaparak bilgisayar kullanıyor ve bu işlemlerden başkasına ihtiyaç duymuyor. Bu tür günlük bilgisayar kullanıcılarına “son kullanıcı” deniyor bilgisayar dünyasında. Son kullanıcı bilgisayar uzmanı değildir; işletim sisteminden her işini görmesini, basit olmasını ve sorun çıkarmamasını bekler. Bir son kullanıcının her istediğini Linux Mint XFCE karşılayabilir. Üstelik o çok korkulan Terminal ekranıyla da muhatap olmasına gerek yoktur.

Ben Linux Mint’i XFCE masaüstü ortamıyla kullanıyorum çünkü XFCE son derece hafif, basit, sorunsuz. Eskiden LXDE severdim ama alışınca XFCE’nin daha kullanışlı, sorunsuz, esnek olduğunu anladım.

Biraz iddialı olacak ama, Linux Mint en tam, kullanışlı ve sorunsuz Linux dağıtımıdır diyebilirim.

Linux Mint XFCE’yi şu bağlantıdan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra Rufus programı ile boş bir USB belleğe (en az 8 GB kapasitede) yazıp, bilgisayarınızı bu USB bellekle başlatıp dilerseniz Linux Mint’i bilgisayarınıza kurar, dilerseniz kurmadan USB bellek ile Linux Mint’i kullanabilirsiniz.

Ben kurulum yapınca önce TLP ve TLPUI programlarını yüklerim (bunlar bilgisayarın daha az enerji-batarya tüketmesi için). Ardından Zemberek eklentisini ve Microsoft Windows yazı tiplerini kurarım. Google Chrome’u da indirip kurduktan sonra artık sistem istenilen diğer programları kurup, kullanmaya hazırdır gözümde, iş kişiselleştirmeye kalmıştır.

TLPUI aracılığıyla TLP ekranı.

Ben Terminal ekranını da çok basit komutlar girmek için kullanıyorum ama hiç Terminale girmeden de Linux Mint kullanmak mümkün. Terminal çoğu işi hızlandırıyor ve kullanmak zevkli. Fakat hangi komutları sürekli kullanıyorsun derseniz onları yazabilirim:

 • sudo apt update: Sistem güncellemeleri var mı, kontrol etmek için.
 • sudo apt upgrade: Varsa sistem güncellemelerini yapmak için.
 • sudo apt install [paket adı]: Bir programı-paketi depolardan yüklemek için.
 • sudo apt remove [paket adı]: Bir programı-paketi sistemden kaldırmak için.
 • sudo apt purge: Kaldırılan programların artıklarını, kullanılmayan paketleri tespit etmek için.
 • sudo apt autoremove: Bu paketleri kaldırmak için.
 • sudo apt autoclean: Kalan temizliği halletmek için.

Bunlardan başka komutlara ihtiyaç duymuyorum aslında. Hatta bu komutları kullanmaya gerek yok:

 • Linux Mint’in bir Güncelleme Yöneticisi mevcut ve kullanışlı, kolay. Kendiliğinden güncellemeleri tespit ediyor ve kurmak için izninizi istiyor:
 • Program kurmak için akıllı telefonların program mağazalarını andıran bir mağazası var ve buradan programları arayıp istediğinizi kurabiliyorsunuz. Buradan kurmak istemezseniz de internetten indirdiğiniz “.deb” uzantılı Linux programlarını paket kurucusu ile kurabilirsiniz.
 • Veya kendi sunucularından Synaptic Paket Yöneticisi ile arayıp bularak internette dolaşmaya gerek kalmadan kurabilirsiniz.
 • Ayrıca sistem temizliği için de Yazılım Kaynakları programının Bakım kısmını kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi Terminal tüm bu işleri sadece çok hızlandırıyor:

Terminal ekranı.

Linux Mint XFCE bendeki tüm bu programlar kurulu iken 10 saniyede açılıyor (SSD kullanıyorum), bilgisayarda 16 GB yer kaplıyor (Windows 60 GB kaplıyordu yanlış hatırlamıyorsam), boştayken işlemciyi %2 oranında kullanıyor (Windows %30 kullanıyordu), 520 MB RAM harcıyor (Windows 2000 MB harcıyordu).

Linux Mint’in eskiden bir Türkiye topluluğu vardı, epey aktiflerdi, nedense sitelerini kapattılar. İşletim sistemini kullanırken sorun yaşarsanız eğer, Ubuntu Türkiye Forumu‘na sorununuzu iletin. Kesinlikle biri ilgilenecek ve size yol gösterecektir. Linux Mint, Ubuntu tabanlıdır ve çok yaygın kullanıldığından bu şekilde sorunlarınızı halledersiniz. Linux Mint Türkiye ekibi de şu an bu forumda.

Dediğim gibi, başka bir Linux dağıtımının geliştirme ekibinde olmadığım sürece Linux Mint XFCE kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum. Linux Mint veya başka bir dağıtımın ekibi olsun, aralarına katılmayı da çok isterim. Zamanında, Eski Pardus’un test ekibine gönüllü olmuştum ve çok güzel anılar edinmiştim.

Elbette eksik bir rehber oldu ama Linux Mint’e başlayanlara kısaca önerilerimi belirttiğim bu yazımı yetersiz bulursanız yorumlarınızı yazabilir veya Linux hakkında sormak istediğiniz şeyleri bana iletebilirsiniz. Yardım etmekten mutluluk duyarım.

Yaşasın özgür yazılım, yaşasın açık kaynak! 🙂

1 Yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s