Atatürk’ü Neden Hatırladık?

Engin Arslan – Çakal Çökerten Zeybeği

Türk Milleti yıllardır süren unutturma ve yıldırma çabasının tam aksine, Atatürk’ü yeniden ve daha gür sesle hatırlıyor. Yetmiş üç yıl önce ölen Atatürk’ün aziz ruhu, halihazırda gücü elinde tuttuğunu düşünenlere karşı galip gelmiştir. Gelecekti de, çünkü ortada çok ciddi bir ahlak, erdem farkı var: Atatürk, düşmanlarından kıyas kabul etmeyecek şekilde üstündür ve değerlidir. Bu anlaşılmış oldu. Lakin bunun anlaşılması Kemalistim diyenler eliyle olmadı. Halk onların kalitesini görüp de bu aydınlanmaya ermiş falan değil: Atatürk’ün düşmanlarının boyası döküldükçe, foyaları meydana çıktıkça oldu bu. Ahlaklıyım diyenler ahlaksız çıkınca, iyiyim diyenler kötü çıkınca oldu; ardına saklandıkları değerlerini de kendi boylarına çektiler. Sonunda paradigmaları çöktü. Enkazı yaşamak bize kaldı.

Bu durumu hazırlayan iki şey oldu kanaatindeyim: Birincisi ta 1970’lerden beri büyüyerek gelen din siyasetçileri uzun yıllardır gücü elinde tutuyor ve ülkeyi dinin asıl kaynaklarıyla tanıştırdılar. Türk halkı Yunus Emre ile, Hacı Bektaş-ı Veli ile, Mevlana ile harmanladığı kendi din duygusunu böylece kaybetti. Huzur veren, barış getiren, ahlak ve iyilik üreten din algısı paramparça oldu; çünkü halk temel dini metinler ve din tarihi ile karşılaşınca şok oldu. Kendi din algısının tam aksini gördü oralarda ve büyük bir yıkıma uğradı. Binlerce yıllık tartışmalar televizyonlarda, kendi önünde yaşanır oldu. Halk internet yaygınlaştıkça dünyayı da görür, tanır, anlar oldu. Kendine yabancı olanlarla da etkileşime girip öğrendikçe yaşadığı hayal kırıklığı büyüdü. Güvendiği dini kurumlar, din alimleri bir bir kafasını karmakarışık eden hadiselere imza attılar. Hep imam hatip eğitimini eleştirirler ama geniş kesimlerin imam hatip tedrisatından geçmesi haricinde bu sadece teferruattır: Halkın yaşadığı hayatın değerleri, inançları ve inancının asılları arasındaki uçurum açıldıkça aşınma da arttı. Bu tüm dünyada böyle, mesela ABD’nin de etkisiyle yıllardır bağnazlaştırılan Ortadoğu’ya internet geldiği anda Irak’ın köyleri bile dönüşmeye başladı, Japon kentlerinde de yaşanıyor bu; Afrika, Avrupa kentlerinde de… Gerçi en şiddetlisi Ortadoğu’da yaşanıyor, Yeşil Kuşak Projesi iflas ediyor ama ABD projeden vazgeçtiği için değil: Tarih seküler yöne aktığı için iflas ediyor. Sadece Ortadoğu’da değil, tüm dünyada sekülerlik yükseliyor. Bu, bilgiye ulaşmanın ve yabancılarla etkileşime girmenin sonucu. Din bezirganları bundan korktukları için halkın dinin asıl kaynakları ile tanışmasını zaten istemezler, yabancıları şeytanlaştırırlar ve halkı onlardan yalıtırlar. Bilgi, görgü edinmeyi yıllarca engellemişlerdir. Ruhbanlıkla desteklenen bu cahil tutma politikası, son derece yoz bir şekliyle de olsa, öğrenme patlamasıyla tarihe karıştı.

İkinci sebep gücü elinde tutanların dindarlığa yaslanması; din alimlerinin, halkın dindar bilinenlerinin ve din kurumlarının onları sahiplenmesi; fakat ulaştığımız zamanda bu kenetlenmenin duvara toslamasıdır: Mazlum olduklarını iddia edenler benzeri görülmemiş bir zalimliğe evrilip yozlaştılar. İnandıklarını söyledikleri değerleri korkunç biçimde aşındırdılar, sanırım kendi değerlerini bunlar kadar yok eden başka bir zümre yoktur. İftira, yalan, haksız zenginleşme, hırsızlık ve talan, baskı ve şiddeti adet edinen, ikiyüzlü bir anlayışı benimsediler. Ahlak, erdem, iyilik eksiklikleri o kadar ayyuka çıktı ki bunların üzerine bence en sinir bozucu huyları olan umarsızlıkları ve pişkinlikleri de eklenince korkunç bir kara komedi çıktı ortaya. Utanma duygusunu yitirmek bir insanın başına gelebilecek en korkunç haldir ve utanmazlıklarına şahit oluyoruz her gün. Hep lanet edilen firavun ahlakına büründüler. Dünyaperestlik ve yoldan çıkmışlık akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda ve bu, temsil edenlerin kötülüğünü temsil edilenlere yapıştırdı. Kötülük noktasında halkın zihninde ikisini eşitledi, eşitliyor. Tüm saflık, tüm romantizm yok oldu. Sahte sloganlar yankısını kaybetti.

Bu elbette sadece muktedirlerin sorunu değil. Halkımızın yüzeyselliğinden ve çıkarcılığından doğan bir temsil sorunu var. Yani Kemalist geçinenlerin de ne cürümler işlediğini saysak burdan köye yol olur. Her fikrin ve inancın içini boşaltan bu tavır zirvesini din bezirganlarında gördü. Aileleri de böldü bu. Muhafazakar ailelerin seküler çocukları var artık. Öyle ki yeni nesilde muhafazakar muktedirleri destekleyen gençler arkadaşlarının alay konusu oluyor ve akranlarının yüzde onu kadar bile değiller. Bir hareketin geleceğinin kalmadığının en açık delili de budur.

Halk Atatürk’ü ve değerlerini böylece yeniden keşfetti. Kıymetini anladı mı emin değilim çünkü bu sevgi patlaması da oldukça yüzeysel görünüyor bana. Bunu ölçebilecek enstrümanlarım sınırlı: Ben hiçbir ideolojik veya siyasi aidiyet taşımıyorum, Kemalist olduğunu “söyleyenlerle” beraber saf tuttuğum falan da yok. Onlar meseleyi nasıl değerlendirir bilemem. İdeolojik olarak tek bağlılığım Atatürk’e ve değerlerinedir ama kimseyle ortak olmuşluğum yok, kendi başımayım ve şu halimle yeni dalga Atatürkçülüğü oldukça tepkisel buluyorum. Yüzeyselliği de buradan kaynaklanıyor. Evet, düşmanları Atatürk’ü yeniden hatırlattı ve ona karşı kaybettiler, fakat Atatürk’ün fikirleri yankısını halkın ruhunda ne derece bulacak, onu zaman gösterecek.

Şimdilik kesin olan şu: Görüntü kaydı, fotoğrafları, ses kaydı dahi bulunan, dolayısıyla tüm hayatını mucize ve söylenti sis olmadan apaçık bildiğimiz Atatürk; tüm kıymeti ve asaletiyle değerini dimdik göstermeye devam ediyor. Abartılmaya ve hakkında dedikodu yapmaya yer bırakmayacak kadar büyük olan hayat yolculuğu bir kıymet olarak ortamızda duruyor. Özü sözü bir oluşuyla, ahlakıyla, kanaatkarlığıyla, dürüstlüğüyle, erdemleriyle, zekasıyla, karizmasıyla, gücüyle ve iyiliğiyle düşmanlarından kıyas kabul edilemeyecek kadar üstün olmayı ve ölümünden on yıllar sonra bile düşmanlarına galip gelmeyi sürdürüyor.

En ulu Türk’ün ruhu şad olsun!

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s